Bisley 1 Door Locker 305x305x1802mm Goose Grey CLK121 GOOSE
Product Code:
BY08945
Pack Of
1
Lead Time
1 day
Order fulfilment will take between 2 and 7 days depending on the delivery location and is subject to stock availability. If delivery is required to other than the ground floor or premises with non-vehicular access there maybe an additional delivery charge.
The Bisley 1 Door Wardrobe Locker is the perfect solution for storing personal belongings in a secure and organised manner. Made from high-quality steel, this durable and long-lasting locker is designed to withstand daily wear and tear. The Cam lock fitted as standard and supplied with 2 keys ensures that your belongings are safe and secure. The ventilation holes allow air to circulate, preventing any unpleasant odours from building up. The 1 compartment locker unit door provides ample space for storing clothes, shoes, and other personal items. With its sleek and modern design, the Bisley steel locker is a great addition to any home or office. Get your hands on this locker today and enjoy the peace of mind that comes with knowing your belongings are safe and secure.
- General
- The Bisley 1 Door Wardrobe Locker is the perfect solution for storing personal belongings in a secure and organised manner. Made from high-quality steel, this durable and long-lasting locker is designed to withstand daily wear and tear. The Cam lock fitted as standard and supplied with 2 keys ensures that your belongings are safe and secure. The ventilation holes allow air to circulate, preventing any unpleasant odours from building up. The 1 compartment locker unit door provides ample space for storing clothes, shoes, and other personal items. With its sleek and modern design, the Bisley steel locker is a great addition to any home or office. Get your hands on this locker today and enjoy the peace of mind that comes with knowing your belongings are safe and secure.
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Colour | Goose Grey |
| Material | Steel |
| Width | 305mm |
| Weight | 15.12kg |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Lock | Yes |
| Number of Doors | 1 Door |
| Door Colour | Goose Grey |
| Height | 1802mm |
| Depth | 305mm |
| Number Of Drawers | 1 |
| Label Holder | Yes |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Compartment Internal Dimensions (WxDxH) | 240x274x1703mm |
| Internal Fittings | Shelf and Fixed Coat Hook |
| Ventilation Holes | Yes |
| Depth (mm) | 305 |
| Height (mm) | 1802 |
| OEM | CLK121 GOOSE |
| Width (mm) | 305 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| No of Drawers | 1 |
| Comes complete with shelf and coat hook |
| Concealed hinges |
| Each door has a card holder |
| Each locker has ventilation holes in the top and base |
| Goose Grey steel |
| Lockers can be bolted together |
×